לאילו נזקים גורם יתר לחץ דם?

לחץ דם גבוה הנו מצב רפואי שעלול לגרום לנזקים רפואיים רבים. מדוע זה קורה ומהם הסיכונים הכרוכים ביתר לחץ דם?

ללא טיפול, יתר לחץ דם , עלול לגרום לנזקים רבים שעלולים לסכן את החיים. למרות הסיכון הרב לתחלואה ולתמותה קרדיווסקולרית עקב יתר לחץ דם, הוא אינו מורגש ואינו כואב ולכן, יתר לחץ דם זכה לתואר "הרוצח השקט". הסובלים מיתר לחץ דם בדרך כלל אינם חשים בכך ואינם מודעים למצבם, ולכן קיימת חשיבות גבוהה לביצוע מעקב שוטף אחר ערכי לחץ הדם.

לחץ דם גבוה  מגביר את הסיכון לטרשת העורקים ולכן למחלות לב כליליות, בשל הלחץ שמופעל על דפנות כלי הדם והסכנה הגוברת לחסימה של כלי דם. כלי הדם הקטנים הם אלה שנפגעים בצורה הכי קשה מלחץ דם גבוה.  הם מצטלקים ונעשים יותר קשיחים ופחות גמישים. בשל כך הם עלולים להיחסם או להיקרע בקלות רבה יותר מכלי דם תקינים. הסבירות לתופעה גוברת ככל שמזדקנים  ולחץ דם גבוה מאיץ את התהליך.

מהן המחלות והבעיות הרפואיות שעלולות להתהוות?

מחלות לב: כאמור, יתר לחץ דם מאיץ את התהליך הטרשתי של כלי הדם, ובכלל זה בכלי הדם הכליליים המספקים דם ללב. הפגיעה בזרימת הדם מאלצת את שריר הלב לפעול בעומס יתר, והדבר מעלה את לאי-ספיקת לב.

מחלות כלי דם: יתר לחץ דם מזרז התפתחות של טרשת עורקים. הפגיעה בעורקים הכליליים (העורקים המזינים את שריר הלב) עלולה לגרום להתפתחותן של תעוקת חזה (אנגינה פקטוריס) ואוטם בשריר הלב ("התקף לב").  הנזק הנגרם לעורקים הקטנים גורם להתפתחות  מחלת כלי דם היקפית. הפגיעה בכלי הדם ההיקפיים גורמת להפרעה בזרימת הדם לגפיים, בעיקר לרגליים, ומתבטאת בכאבים המופיעים בזמן הליכה וחולפים במנוחה.

פגיעה באבי העורקים עלולה לגרום למפרצת – מצב בו עלול להיגרם קרע של אחד העורקים ודימום פנימי משמעותי המסכן חיים.

מחלות מערכת העצבים המרכזית: אירוע מוחי, או בשמו הנוסף שבץ, הוא מצב חריף בו נגרמת פגיעה ברקמת המוח בעקבות קריש דם או תסחיף החוסם את אספקת הדם והחמצן למוח (שבץ איסכמי), או בגלל קרע באחד מכלי הדם הגורם לדימום ברקמת המוח (שבץ המורגי). מדובר במצב מסכן חיים, שעלול לגרום לנכות קשה ולמוות. הסיכון לאירוע מוחי עולה ככל שלחץ הדם גבוה יותר.

מחלות כליה: תפקוד הכליות עלול להינזק בהדרגה בשל יתר לחץ דם, עד כדי התפתחות אי-ספיקת כליות וצורך בהשתלת כליה. מאידך, מחלת כליות היא ככל הנראה הסיבה השכיחה ביותר ליתר לחץ דם משני. במקרים רבים קשה לקבוע האם יתר לחץ הדם הינו הגורם או התוצאה.

מחלות עיניים: יתר לחץ דם מהווה את הסיבה שכיחה ביותר בעולם המערבי למחלות עיניים כגון  היפרדות רשתית ועיוורון.