הטיפול בחולה האלצהיימר – בבית או במוסד?

אין פתרון נכון או לא נכון. כל משפחה והפתרון המתאים לה.
מהם היתרונות בבית אל מול המוסד האשפוזי? ומהם החסרונות של כל אחת ממסגרות אלה?

מחלת האלצהיימר היא ארוכה וממושכת, והטיפול בחולה כרוך במעמסה פיזית ורגשית כאחד. הקושי הפיזי נובע מהתמודדות עם המטלות בחיי היום יום עם אדם, אשר הולך ופוחת בתפקודו. הנטל הרגשי קשור בתהליך הפרידה האיטי והממושך מאדם אהוב.

אין כמו בבית?
אם מצבו הקוגניטיבי והתפקודי של החולה מאפשר זאת, ניתן להמשיך ולהתגורר בבית. לעיתים זו תהיה אופציה טובה, שכן שינויים ומעברים קשים לאנשים מבוגרים. אך משפטים שגורים כמו "אין כמו בבית", לא תמיד נכונים במצב כזה. הטיפול בבית מצריך מבן או בת הזוג להתמודד עם הקושי הפיזי והרגשי הכרוכים בטיפול בקרוב המשפחה. המטלות היומיומיות הופכות רבות יותר ויותר עם הידרדרות החולה והנטל עלול לפגוע בבן המשפחה המטפל.
לצד הנטל הפיזי הקושי הרגשי שבטיפול בבן או בת הזוג עלול לגרום למעמסה נפשית כה גדולה עד כדי שקיעה בדיכאון של המטפל. על כן, יש לקחת בחשבון את כל חלקי המשוואה בקבלת החלטה אם להמשיך את הטיפול בבית או להעביר את החולה לאשפוז.
האפשרות להיעזר במטפל סיעודי חשובה ומאפשרת לשמור על איכות החיים של בני המשפחה והקרובים לחולה.

מרכזי יום
מרכזי היום הוקמו במטרה לספק שירותים ופעילויות לזקנים ותשושי נפש. במרכזי היום ניתן למצוא מסגרת המספקת תעסוקה, פעילות חברתית ועניין קוגניטיבי ויצירתי. מרכזי היום נועדו לאפשר לקשיש ולבני משפחתו ליהנות משירותים תומכים ואף לדחות את הוצאתו של החולה למסגרת אשפוזית.
במרכזי היום לקשיש ניתנים גם שירותים מקצועיים כמו פיסיותרפיה, בדיקות אחות, מתן תרופות וייעוץ גריאטרי.
הפנייה למרכזי היום לקשיש נעשית באמצעות העובדות הסוציאליות ביחידות לשירותים חברתיים שברשויות המקומיות.

לא בכל מחיר מומלץ להישאר בבית -האשפוז הסיעודי
העברה למוסד סיעודי נתפסת על ידי רבים כמוצא אחרון לטיפול בבן המשפחה החולה. התהליך מלווה לעיתים בתחושות קשות וברגשות אשם, אך חשוב לזכור כי מעבר למסגרת סיעודית אינו בהכרח פיתרון רע עבור החולה ומשפחתו ולעיתים רבות יכול להיטיב עם כל הצדדים.
בשלב בו החולה זקוק להשגחה רציפה ולעזרה מרובה לצורך תפקודו, מומלץ לשקול מעבר למגורים סיעודים. למגורים אלה, יתרונות משל עצמם; הם אינם מצריכים את התמיכה המתמדת במשק הבית, אין בעיות כמו ימי חופשה ומחלה של המטפל הסיעודי- תמיד קיים צוות בנמצא. יתר על כן, המסגרת מותאמת באופן מלא לצרכי החולה תוך מתן תמיכה מקצועית רחבה של רופא, אחות, עובד סוציאלי וכל שאר השירותים התומכים.

מומלץ לערוך ביקור מקדים במסגרות האשפוז לבחון את היחס של הצוות, את האווירה השוררת במקום, וכן את רמת הניקיון והשירותים הניתנים לחולה.