איך מטפלים בדיכאון?

דיכאון הוא הפרעה נפשית הדורשת טיפול. מהו הטיפול המתאים ולמי פונים כשחווים דיכאון?

דיכאון הוא הפרעה נפשית נפוצה, השייכת  לתחום "הפרעות במצב הרוח", שכן הביטוי העיקרי שלו הוא מצב רוח ירוד לאורך שבועות או חודשים. בהגדרתו הקלינית, דיכאון נחשב למחלה הכוללת גם מאפיינים נפשיים נוספים ומאפיינים גופניים. כאשר דיכאון נמשך לאורך חודשיים, כלומר הופך לכרוני, הוא עלול לגרום לפגיעה משמעותית באיכות החיים, בתפקוד ואף עלול לסכן חיים במצבים מסוימים.

 

הסובלים מדיכאון עלולים לסבול מתחושת אשמה, דימוי עצמי נמוך, הפרעות שינה, הנאה ירודה, עייפות וחוסר אנרגיה, ירידה בריכוז ועוד.

 

 

דיכאון הוא מחלה לכל דבר ובכדי להצליח ולהירפא מומלץ לפנות לטיפול. קיימים טיפולי פסיכותרפיה וטיפולים תרופתיים.

 

פסיכותרפיה

טיפול פסיכולוגי קוגניטיבי התנהגותי (CBT)

הטיפול הקוגניטיבי ההתנהגותי פועל בשני מישורים מקבילים: טיפול קוגניטיבי –  המכוון לזיהוי דפוסי חשיבה טורדניים ומאיימים והחלפתם בדפוסי חשיבה שונים, מעודדים והגיוניים. במישור השני נמצא הטיפול ההתנהגותי, המאפשר את פיתוחם של דפוסי התנהגות יעילים להתמודדות עם מצבים שנתפסו בעבר כמאיימים.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא טיפול ממוקד, קצר מועד הנמשך לרוב בין 3 ל-6 חודשים.

טיפול פסיכודינמי

גישה פסיכולוגית זו המתייחסת לדיכאון כאל תסמין המעיד על מצוקה נפשית עמוקה ומצבי משבר, לעתים הוא נתפס כמרכיב אישיותי. בטיפול הדינמי מנסים לבדוק כיצד התהווה הדיכאון, בעקבות אילו אירועים הוא התפתח ואיך ניתן להשתחרר ממנו.

 

מהו הטיפול התרופתי לדיכאון?

הנחת היסוד של הטיפול התרופתי היא שנחוץ וויסות של רמת המוליכים העצביים (הנוירוטרנסמיטורים) בעיקר של הסרוטונין, הנוראדרנלין והדופמין. תרופות נוגדות דיכאון נחשבות יעילות ועוזרות להקל על המצוקה ועל הסבל שנגרמים מהמחלה. אמנם ידוע כי לתרופות נוגדות דיכאון עלולות להיות תופעות לוואי, אולם הגישה היא שמאחר שקיים מגוון רחב של תרופות, ניתן להתאים לכל אדם את הטיפול המתאים לו ביותר, המורכב ממנגנון יחיד או ממספר מנגנוני טיפול, ועם כמה שפחות תופעות לוואי.

 

קבוצות התרופות הנפוצות לטיפול בדיכאון הן:

  • תרופות ממשפחת SSRI – תרופות המעלות את רמת המוליך העצבי סרטונין במוח.

 

  • תרופות ממשפחת SNRI – תרופות המשפיעות הן על הסרוטונין והן על הנוראפינפרין (מוליך עצבי) במוח.

 

  • קבוצת ה-SDA – תרופות הניתנות בשילוב עם נוגדי דיכאון אחרים ומשפיעים על הסרטונין והדופמין.

 

  • נוגדי דיכאון טריציקליים (TCA) – תרופות אלו משפיעות גם על הסרוטונין וגם על הנוראפינפרין. הן נחשבות לוותיקות יותר ובטוחות פחות מקבוצת ה- SSRI וה- SNRI.

 

 

כיצד תסייע להצלחת הטיפול?

 

  • טיפול יהיה מיטבי כאשר הוא יכסה את כל סימני המחלה ,ולכן חשוב לשתף את הרופא בכל מה שאתה מרגיש וחווה.
  • יש להתמיד בטיפול, הטיפול בדיכאון הינו תהליך. ייתכן כי כבר כמה שבועות לאחר התחלת הטיפול תחוש הטבה ותפקודך היום יומי ישתפר. עם זאת, , יש להתמיד בטיפול על מנת להגיע להחלמה מלאה. טיפול שהופסק מבעוד מועד מגביר את הסיכון לחזרתיות של סימני הדיכאון.
  • סבלנות והתמדה הן המפתח להצלחה.
  • שאף לחזרה מלאה לתפקודך הקודם. החלמה מדיכאון היא העלמות הסימנים ולא היחלשותם. החלמה היא חזרה לתפקוד מלא במישורים שונים של החיים, כגון במישור ה אישי, המשפחתי, החברתי והתעסוקתי.