האם חייבים אישפוז?

סכיזופרניה, שסעת בעברית, היא מחלת נפש נפוצה ומתמשכת השייכת לקבוצת המחלות הפסיכוטיות. האם כל מי שסובל מסכיזופרניה חייב באשפוז?

סכיזופרניה היא מחלה כרונית שללא טיפול מתאים הסיכוי לשיפור ספונטני במצב החולים בה הוא נמוך. מטרת הטיפול היא למזער את התסמינים, לצמצם ככל הניתן את חזרתם ולמנוע עד כמה שניתן התקפים פסיכוטיים. ישנן תקופות בהן המחלה "שקטה". בתקופות אלה בדרך כלל דרוש מעקב רפואי וטיפול תרופתי בלבד. אולם, המחלה מתאפיינת בהתקפים או "התלקחויות פסיכוטיות", בתקופות אלה בדרך כלל נדרשת התערבות רפואית ולעתים אף אשפוז.

 

מהו הטיפול התרופתי?

הטיפול באמצעות תרופות אנטי-פסיכוטיות מהווה את הנדבך מרכזי של הטיפול בסכיזופרניה, , לעיתים ייתכן גם שימוש בתרופות נוגדות דיכאון וחרדה. לצד הטיפול התרופתי, נהוג לשלב טיפול נפשי (פסיכולוגי, סוציאלי ועוד), שנועד לתמוך בחולה וכן טיפול שיקומי, שעוזר בפיתוח מיומנויות חברתיות כדי לקיים חיים עצמאיים ככל שניתן.

בתקופות שבהן חלה התלקחות והחולה סובל מהתקף פסיכוטי, יש לפנות לרופא המטפל, הגורם המוסמך אשר יכול להעריך בצורה מפורטת ומעמיקה את מצב החולה, ובמידת הצורך ימליץ על אשפוז בבית-חולים פסיכיאטרי.

 

איך ניתן לסייע לחולים בסכיזופרניה?

לעיתים ייתכן מצב בו חולים מסרבים לקבל עזרה רפואית, בגלל ראייה לקויה של המציאות ועל כן, חשוב שבני משפחה ואנשים הקרובים לחולי סכיזופרניה ידעו כיצד לשכנע ויסייעו להם להגיע לטיפול רפואי אצל הפסיכיאטר המטפל.

 

מתי נהוג לאשפז חולה סכיזופרניה בכפייה?

על פי הנחיות משרד הבריאות (חוק טיפול בחולי נפש) "אשפוז פסיכיאטרי נועד לאנשים עם הפרעות או מחלות נפשיות אשר אינם יכולים לשהות בבית (בביתם או בבית קרוביהם) בשל אחת או יותר מן הסיבות הבאות:

  • הם מסוכנים לעצמם או לאחרים בסביבתם.
  • התנהגותם חסרת שיפוט (למשל אדם המדגים שפת גוף מביכה או מאיימת).
  • עוצמת הסימפטומים היא גבוהה ודורשת השגחה אינטנסיבית.

 

לרב, אשפוז פסיכיאטרי מתבצע בהסכמתם של המטופלים אולם, כשחולים נמצאים במצב פסיכוטיוקיים חשש שיפגעו בעצמם (התאבדות) או באחרים (תקיפה) והם אינם מוכנים להתאשפז מרצון . ניתן לאשפזם בכפייה. לשם כך, על בן משפחה לפנות לגורם מוסמך (פסיכיאטר מחוזי) על מנת שיבצע הערכה פסיכיאטרית, גם אם החולה אינו מוכן לכך, ובמידת הצורך יאשפזו. החוק בישראל מאפשר אשפוז בכפייה לצורך טיפול רפואי במקרים חמורים של סכיזופרניה.